Samen met Caroline Coolen cureerde Greet Van Autgaerden in 2024 de expo GEGROND, waarin hedendaagse kunstenaars de Genkse horizon verkenden en de diepte ingaan, letterlijk en figuurlijk, op zoek naar de diverse grond-, tijds- en betekenislagen in het landschap.
Uit de publicatie bij de tentoonstelling (tekst van Tamara Beheydt):
"Greet Van Autgaerden dook letterlijk in de aarde langs het Emile Van Dorenmuseum. Ze voerde er een boring uit en toont in haar werk zowel de fysieke aarde die daar uit de grond kwam, als de aardlagen in een geschilderde doorsnede, die buiten het museum staat en dus in het landschap. De gestapelde aardlagen die in dit verticale doek uit de grond rijzen, roepen een duizelingwekkende verhouding op met het lichaam van de kijker. Het is als voorovergebogen in de krater van een vulkaan staren, maar dan omgekeerd; een zicht van diep in de aarde, reikhalzend naar boven gericht, waar een dunne, maar heldere horizonlijn onze blik roept."
[...]
"Binnen in het museum gaat Hier, een horizontaal doek van Greet Van Autgaerden, in dialoog met de werkelijke hoopjes aarde die uit de boring gewonnen werden. Zo ontbloot ze een kern die in de landschapsschilderkunst veelal verborgen is: de aarde zelf. Het is in deze futiel ogende hoopjes dat een hele vertakking van onze kunstgeschiedenis, van de manier waarop we onze eigen geschiedenis en wereld in beeld brengen, geworteld is. Het is ook wat er al die eeuwen bleef: onder alle romantische, impressionistische, realistische, fotografische, literaire, geschilderde of bewandelde zichten van deze omgeving zit déze aarde, deze grond.
Ook in dit doek is het perspectief onaards, we kijken van bovenaf naar een jong berkenbos, maar ook opnieuw naar die put met verschillende aardlagen. Eenzelfde duizeling of vertigo kan opkomen, maar er is ook een geborgenheid. Het is een rustpunt, een vastomlijnde bestemming. Een warme, herbergzame plek met een duidelijk kader. Dat idee houdt begrenzingen in, maar net zo ontstaat een gevoel van veiligheid. Onbegrensdheid betekent potentieel en vrijheid, maar ook complete onvoorspelbaarheid. Het is inherent menselijk om rust te zoeken in een standvastigheid, een stabiel bestaan, een huis waar men zal blijven, een plek die afgetekend en alleen van onszelf is."
De expo GEGROND liep van 23.06 t/m 06.10.2024 in het Emile Van Dorenmuseum.
Met werk van Lieve Kauwenberghs, Mathias Kuypers, Maaike Leyn, Michèle Matyn, Otobong Nkanga, Liesl Roos, Bart Van Dijck, Kristof Vrancken, Stijn Wybouw, Caroline Coolen en Greet van Autgaerden in dialoog met kunstenaars uit het historische
Station dArtistes Genck.
